İpuçları

Sitenize Gelen Ziyaretçiler Nasıl Takip Edilir ?

Sitenize gelen ziyaretçiler nasıl takip edilir sorusunun cevabını arıyorsanız eğer bu yazımız tam da size göre. Ziyaretçilerinizi izlemenin kolay bir yolunu sizler için hazırladık.
Sitenizdeki ziyaretçilerin sayısını izlemek, işinizi büyütmeniz için avantajlı bir özelliktir.

Hedef kitlenizi daha iyi anlayabilir, hangi gönderileri daha çok tıkladıklarını, nereden geldiklerine ve web sitenizi nasıl kullandıklarını görebilirsiniz.

Aşağıda WordPress sitenizdeki web sitesi ziyaretçilerini nasıl kolayca izleyebileceğinizi adım adım göstereceğiz.

Sitenize Gelen Ziyaretçiler Nasıl Takip Edilir ?

Web Sitesi Ziyaretçilerinin İzlenme Nedenleri

Web sitesi trafiğini izlemek, sitenizin performansını görebilmenizin en önemli araçlarından biridir. Web sitenizin fazla ziyaretçiye sahip olması zamanla bir çoğunun sitenizin abonesi olmasını sağlamanız için büyük bir fırsattır.

Örneğin, ziyaretçilerinizin hangi ülke veya şehirden olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu, kişiselleştirilmiş içerik sunmanıza veya web sitenizi hangi dillere çevirmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir .

Hangi blog gönderisinin çok fazla trafik aldığını görebilir ve ardından kullanıcılarınıza yardımcı olmak için benzer konular bulmaya çalışabilirsiniz.

Web sitenizin ziyaretçilerini izlemenin bir diğer yararı, web sitenizi bulmak için hangi kaynağı kullandıklarını ortaya çıkarabilmenizdir.

Örneğin, kullanıcılar Google’da bir arama yaptılar ve ardından web sayfanıza geldi mi veya belki de başka bir site veya platformda markanızın bahsedildiği bağlantıyı bulmuş olabilirler.

Google’ nin web site kullanıcıları için sunmuş olduğu Analytics ile  web sitesi ziyaretçisi izlemenin nasıl kurulacağını aşağıda sizler için yazdığımız yazıyla öğrenebilirsiniz.

Web Sitesi Ziyaretçilerini İzlemek için Google Analytics’i Kurma

Google Analytics, piyasadaki en güçlü web sitesi ziyaretçisi izleme yazılımıdır. Web sitenizi ziyaret ederken kaç ziyaretçi aldığınızı ve ne yaptıklarını görmenizi sağlar.

Öncelikle, bir Google Analytics hesabına kaydolmanız gerekir . Kaydolmak için herhangi bir Google veya Gmail hesabını kullanabilirsiniz.

Ardından, bir hesap adı girmeniz istenecektir.

Bundan sonra, Google Analytics bir platform seçmenizi isteyecektir. Web’i buradan seçmeniz gerekiyor.

Ardından, web sitenizin adını, URL’sini, ülkenizi ve saat diliminizi sağlamanız gerekir.

Bundan sonra, devam etmek için Oluştur butonuna tıklayın.

Son olarak, web sitenize kopyalayıp yapıştırmanız için size Google Analytics izleme kodu sunulacak.

Google Analytics’i WordPress sitenize kurmanın birkaç farklı yolu vardır .

Ancak, en kolay yol MonsterInsights’tan geçmektir. WordPress için en iyi Google Analytics eklentisidir. Kodu düzenlemeye gerek kalmadan Google Analytics’i sitenize bağlamak için kullanabilirsiniz.

Öncelikle, MonsterInsights eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Not: MonsterInsights ücretsiz sürümü eklentisi yeni başlayanlar için harika bir seçenektir.

Etkinleştirmenin ardından bir karşılama ekranına yönlendirileceksiniz ve ayrıca yönetici alanınızda ‘Insights’ etiketli yeni bir menü öğesi göreceksiniz.

Karşılama ekranında, ‘Sihirbazı Başlat!’ Yazan düğmeyi tıklayın.

Ardından, web sitenizi en iyi tanımlayan kategoriyi seçmeniz gerekecektir. Bir işletme web sitesi, blog veya e-ticaret arasından seçim yapabilirsiniz. Bir kategori seçtikten sonra, ‘Kaydet ve Devam Et’ butonuna tıklayın.

MonsterInsights şimdi sizden lisans anahtarını girmenizi isteyecek. Anahtarı İndirmeler sekmesi altındaki MonsterInsights hesap alanında bulabilirsiniz. Anahtarı kopyalayın ve sihirbaza yapıştırın. MonsterInsights daha sonra anahtarı doğrular.

Daha sonra Google Analytics hesabınızı bağlamanız gerekecektir. Bunu yapmak için, ‘MonsterInsights’ı Bağla’ düğmesine tıklayın.

Şimdi, bir Google hesabı seçin veya Google Analytics’e kaydolurken kullandığınız bir hesapta oturum açın.

Bir sonraki adımda, MonsterInsights’a Google Hesabınıza erişim vermeniz istenecek. Devam etmek için alttaki ‘İzin Ver’ butonuna tıklayın.

Şimdi, açılır menüden izlemek istediğiniz web sitesini seçin. Bunu yaptıktan sonra, devam etmek için ‘Bağlantıyı Tamamla’ düğmesine tıklayın.

MonsterInsights şimdi web sitenizi Google Analytics’e bağlayacak. Kurulum işlemini tamamlamak için eklenti sizden bazı önerilen ayarları seçmenizi isteyecektir.

İzlemek istediğiniz dosya biçimlerini belirleyebilir, raporları kimlerin görebileceğini kontrol edebilir ve otomatik güncellemeleri alma seçeneklerini etkinleştirebilirsiniz. Ayarları yapılandırdıktan sonra, ‘Kaydet ve devam et’ düğmesine tıklayın.

Bir sonraki adım da, bazı eklentileri yüklemeniz istenecek. Şimdilik bu adımı atlayabilir ve ‘Kaydet ve devam et’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Son adımda, sihirbaz size MonsterInsights’ı kullanmaya hazır olduğunuzu söyleyecektir. ‘Kurulumu Bitir ve Sihirbazdan Çık’ butonuna tıklayın.

Artık MonsterInsights’ı kullanmaya ve web sitesi trafik raporlarınızı WordPress panonuzda görüntülemeye hazırsınız.

WordPress’te Web Sitesi Ziyaretçi Raporlarını Görüntüleme

Web sitenizin ziyaretçilerini görüntülemek için farklı MonsterInsights raporları kullanmanız da mümkündür. Google Analytics’te gezinmeniz ve web siteniz için önemli verileri bulmaya çalışmanız gerekmediğinden zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur.

Not: Gösterge tablosu raporları, kullandığınız MonsterInsights planına göre değişiklik gösterecektir.

Her bir rapora ve bunları web sitesi ziyaretçilerini izlemek için nasıl kullanabileceğinizi inceleyelim.

Genel Bakış Raporu

Başlamak için, WordPress yönetici alanınızdan Insights »Raporlar sayfasına gidin. Burada göreceğiniz ilk rapor, Genel Bakış raporu olacaktır.

Tarih aralığını seçebilir ve ardından ortalama oturum süresi ve hemen çıkma oranıyla birlikte web siteniz için toplam oturum ve sayfa görüntüleme sayısını görebilirsiniz.

Rapor ayrıca ziyaretçilerinizin sitenizi ziyaret etmek için hangi cihazı kullandıklarını da gösterir. Bu, web sitenizi farklı cihazlar için optimize etmenize ve kullanışlı bir WordPress temanız olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir .

Ayrıca size yeni ve geri gelen ziyaretçilerin bir dökümünü verir.

Aşağı kaydırırsanız, ziyaretçilerinizin nereden geldiğini görmenize yardımcı olacak daha fazla rapor göreceksiniz.

En çok ziyaretçi gelen ülkeler raporu, trafiğinizin çoğunun geldiği bölgeyi gösterir. Bu verileri, coğrafi konuma dayalı farklı stratejiler bulmak için kullanabilirsiniz.

Sonraki, sitenize trafik gönderen web sitelerini gösteren En Çok Yönlendirmeler raporudur. Bu bilgileri kullanarak ortaklıklar oluşturabilir, misafir gönderi fırsatları bulabilir veya gönderilerinizi ve ürünlerinizi tanıtmak için benzer web siteleri bulabilirsiniz.

Genel Bakış altında görüntüleyebileceğiniz son rapor En İyi Gönderiler / Sayfalar’dır. Bunlar, web sitesi ziyaretçilerini en çok çeken açılış sayfaları ve blog gönderileridir.

Yayıncılar Raporu

Ardından, üst menüden Yayıncılar seçeneğine tıklayabilir ve ziyaretçileriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Rapor, popüler açılış sayfalarınız hakkında, ziyaretlerin sayısı, ortalama süre ve hemen çıkma oranıyla birlikte size daha fazla istatistik gösterir .

Daha fazla içerik konusu bulmak ve web trafiğinizi artırmak için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Ayrıca, hangi giden bağlantıların ve bağlı kuruluş bağlantılarının en çok tıklamayı aldığını da gösterir. İndirilebilir içerik sunuyorsanız, hangi dosya türünün en çok indirme aldığını da izleyebilirsiniz.

Web sitenizin ziyaretçilerini izlemek için görüntüleyebileceğiniz bir diğer önemli rapor, demografilere bakmaktır. MonsterInsights, ziyaretçilerinizin yaşını ve cinsiyetini gösterir.

Bu bilgilerle birçok şey yapabilirsiniz. Örneğin, Facebook’ta reklamları yeniden hedeflemek için doğru hedef kitleyi belirlemenize yardımcı olabilir . Verileri kullanmanın bir başka yolu da belirli yaş grupları ve cinsiyet için içerik oluşturmaktır.

Arama Konsolu Raporu

MonstrInsights, kullanıcıların Arama Konsolu raporu aracılığıyla web sitenizi bulmak için Google’da hangi arama terimlerini girdiklerini öğrenmenize yardımcı olabilir.

Rapor, tıklama sayıları, gösterimler, tıklama oranı ve ortalama konumla birlikte İlk 50 Google Arama Terimi hakkındaki verileri görüntüler.

Web sitenizi anahtar kelimeler için optimize ederek web sitenizin trafiğini artırabilir ve Google’da ilk 10 arama sonucunda yer almayan arama terimlerinin sıralamasını yükseltebilirsiniz.

E-ticaret Raporu

Bir çevrimiçi mağazanız (e-ticaret) varsa eğer MonsterInsights performansını izlemenize yardımcı olabilir. Geliştirilmiş e-Ticaret raporu size çevrimiçi mağazanızın dönüşüm oranı, işlem sayısı, geliri ve ortalama sipariş değeri hakkında genel bir bakış sunar.

Hatta çok fazla satış yapan en popüler ürünleri bile gösterir. Ancak, web sitenizin ziyaretçilerini izlemek için Best Conversion Sources raporuna gidebilirsiniz.

Bunlar, sitenize yüksek oranda dönüşüm sağlayan trafik gönderen yönlendirme web siteleridir. Trafiği ve satışları artırmak için mağazanızı ve ürünlerinizi bu tür web sitelerinde tanıtmaya yatırım yapabilirsiniz.

 

Boyutlar Raporu

MonsterInsights, özel boyutları kullanarak ziyaretçileriniz hakkında ek bilgileri izlemenize olanak tanır . Bu raporlar, Google Analytics’te varsayılan olarak mevcut değildir ve web sitenizdeki özel etkileşimleri izlemenize olanak tanır.

Örneğin, popüler kategorileri, etiketleri, gönderi türlerini, yazarları, odak anahtar kelimelerini ve daha fazlasını izlemeyi kurabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin web sitenizde neleri sevdiğini görmenize yardımcı olur.

Gerçek Zamanlı Rapor

Web sitenizin ziyaretçilerini izlemek için WordPress’te görüntüleyebileceğiniz son rapor gerçek zamanlı rapordur.

Sitenizde şu anda kaç kişinin aktif olduğunu ve trafiğinizin gerçek zamanlı sayısını gösterir .

Ek olarak, gerçek zamanlı raporu kullanarak herhangi bir zamanda web sitesi ziyaretçilerini çeken coğrafi konumu, en iyi sayfaları da görüntüleyebilirsiniz.

Bu raporları kullanarak, web sitenizin ziyaretçilerini kolayca takip edebilir ve işinizi büyütmek için stratejiler oluşturabilirsiniz.

Bu makalenin, web sitenizin ziyaretçilerini WordPress sitenize nasıl izleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Sitenize Gelen Ziyaretçiler Nasıl Takip Edilir başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için ya da öneride bulunabilmeniz için aşağıda yer alan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dilerseniz daha önce bloğumuzda paylaştığımız Wordpress’e Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu